• Cumartesi, Haziran 23, 2018

Partili yargı dönemi başladı

OKAN2
Okan İşbecer
Mayıs15/ 2017

Türkiye son iki haftadır yeni alınan hâkim ve savcıların AKP’li başvurulardan seçildiğini konuşuyor. E referandumda Anayasa değişikliğini çaldılar ya, 2019’u beklemeden cumhurbaşkanı partili oldu. Ama yetmez, bütün kadroların da AKP’li olması gerek diye düşünmüş olacaklar ki, hâkim ve savcı olabilmenin tek şartı olarak AKP’li olmak yetiyor.
Aslında bunun ilk adımını 1 Temmuz 2016 günü TBMM’den geçirdikleri yargı paketiyle atmışlardı. AKP hükümeti Yargıtay ve Danıştay’ı istediği gibi şekillendirebilecekti. Üyelerin görev süresi sona erecekti. Her iki yüksek yargı kurumuna AKP’nin istediği isimler atanacaktı. Böylece AKP, hem Yargıtay hem de Danıştay’da istediği kararları çıkarabilecek, istemediği kararları ise engelleyebilecekti. Danıştay’ın yapısının değişmesiyle idare aleyhine açılan yönetmelik, genelgeler ve çevreyle ilgili hükümetin aldığı kararlara karşı açılan davalarda “iptal” kararlarının çıkması mümkün olmayacaktı.
Sonrasında yaşanan hukuk rezaletlerini yazmaya kalksam değil sayfamın sınırları, gazetenin sınırları bile yetmez. Yakından tanık olduğum bir şeyden bahsedeyim. Türk Solu Başyazarı Gökçe Fırat, 31 Mart günü çıkarıldığı mahkemece tahliye edilmesine rağmen, cezaevinden çıkmadan bu kez başka bir suçlamayla gözaltına alındı ve ardından da tutuklandı. Çünkü Tayyip Erdoğan, “bağımsız yargı”nın kararını “böyle bir şey olabilir mi?” diye eleştirmişti. Çünkü AKP medyasının tetikçileri tahliye kararından sonra yargıyı alenen tehdit etmişti. Gökçe Fırat’ın tutuklanmasının ardından da tahliye kararı veren hâkimler ve savcı hakkında işlem başlatıldı. YSK’daki hâkimlerin imza attıkları rezalet ise tüm Türkiye’nin malumu.
Anlayacağınız, memlekette artık hâkim ve savcı olmanın tek bir kıstası var o da AKP’li olmak. Geçtiğimiz günlerde hâkimlik sınavına girecek bir avukatın, AKP’li belediye başkanı ve AKP ilçe başkanı imzalı özgeçmişini AKP milletvekili yerine yanlışlıkla CHP milletvekiline göndermesiyle mekanizmanın nasıl çalıştığı da ortaya çıktı.
Bir zamanlar hakimlik savcılık kadrolarını cemaatçilerle dolduran AKP, baktı ki dili yanıyor, bu kez boşalttığı kadroları tescilli AKP’lilerle dolduruyor.


Bu yazı 95 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER