• Pazartesi, Aralık 11, 2017

“Reis” izlenmeme rekoru kırdı

okan3
Okan İşbecer
Mart13/ 2017

Bu AKP’liler kültür-sanat işlerinden anlamıyorlar anlaşıldı. Adamlar neye ellerini atsalar kurutuyorlar. Tutturdular illa Tayyip Erdoğan’dan bir kahraman yaratacağız diye… Eee, malum her kahramanın da filmi olur değil mi?
İkidir Tayyip Erdoğan filmi yapıyorlar, ikisi de tabiri caizse ellerinde patladı.
Hatırlar mısınız bilmem, “K.O.Z.” isimli bir film yapmışlardı propaganda maksatlı. Güya paralel devleti deşifre ediyorlardı, Tayyip Erdoğan, o zamanki darbeye karşı nasıl kahramanca bir duruş sergilemişti falan, onu anlatıyordu.
Türk sinemasının ünlü isimleri kamera karşısına geçmişti ama onlar bile filmin sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kötü filmi olmasını engelleyememişlerdi.
Geçtiğimiz hafta ise yine Tayyip Erdoğan’ın hayatından bir bölümü anlatan ama “K.O.Z.”u kat be kat aşan bir yapım gösterime girdi: “Reis”.
Tayyip Erdoğan’ın çocukluğunu ve belediye başkanlığına adaylık dönemini anlatan film, gişede “K.O.Z.”dan da daha az kişi tarafından izlenerek epey kötü bir giriş yaptı.
Film, Adnan Menderes’in idamıyla başlayan çiğ bir propaganda filmi. Tayyip Erdoğan’ın çocukluğu ve siyasi fikirlerinin gelişiminde en önemli olay olarak veriliyor. Sonrasında ise Tayyip Erdoğan’ın hapse girdiği döneme kadar olaylar anlatılıyor.
Çıkan haberlerden anladığımız kadarıyla, filmi ilk gün izleyen üç-beş kişinin büyük çoğunluğunu basın mensupları teşkil ediyor. Onlar da haber yapmak için izliyorlar.
Yani anlayacağınız “Reis”in hikâyesi kimsenin umurunda değil. Zaten geçmişi hakkında bu kadar şaibe olan birinin hayatını kim niye merak edip izlesin ki?
Tayyip Erdoğan’ın da ilgisini çekmemiş olacak ki, kendi hayatını anlatan film ile ilgili bırakın gidip izlemeyi, yorum dahi yapmadı.
Filmin gösteriminin ertelenmesi, yönetmeninin galaya katılmaması, set çalışanlarının paralarının ödenmemesi gibi skandalların yanında filmin çekildiği mekân sayısının azlığına ve oyunculara bakarak bütçesi olan 30 milyon TL’nin nereye gittiğini anlamadığımız “Reis” filmi, emeğe haksızlık gibi olmasın ama tam da hak ettiği yeri bulmuş.


Bu yazı 168 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER