• Pazartesi, Aralık 11, 2017

RTÜK’ün Barzani’ye şirinlik gösterisi: Rudaw, K24 ve Waar TV, geç düşen jeton ya da bile bile lades

abusoglu
Tamer Abuşoğlu
Kasım03/ 2017

Elbette karşıtlarımızın ve bize düşmanca hislerle yaklaşanların yaptıkları önemli, ancak bizim onların karşısında ne yaptığımız ya da neleri yapmamız gerektiği daha da önemli.
Zira bizim yaptıklarımız, düşmanlarımızın neler yapacağını da neleri yapamayacağını da belirleyecektir.
Aşiret, devletleşmek; aşiret reisi de devlet başkanı olmak istiyor. Kimin adına, ne zamana kadar?
Barzani’nin ipini elinde tutanlar ya da başka bir söylemle onu perde gerisinden idare edenler o düğmeye basmamış olsa idi referandum denen komedi sahnelenme imkânı bulabilir miydi?
Irak’ın Kuzey’inde cereyan eden bu tarihi günler neleri gün yüzüne çıkarıyor bir bilseniz.
Mesela Barzanicilerin resmi borazanı Rudaw TV ile aynı çizgide yayın yapan K24 ve Waar TV’nin Türksat üzerinden yayın akışını sürdürdüğünü Türkiye’de kaç kişi biliyordu?
Rudaw’ın hava tahmin raporlarında Türk devletine ait 22 vilayetin Kürdistan sınırlarında gösterildiğini ve bu durumun yıllardan beri devam ettiğinin kaç kişi bilincindeydi?
Kaldı ki, Türkiye’ye karşı yapılan bu açık ve aleni düşmanlık yine Türkiye’nin Türksat adlı uydusu vasıtasıyla yapılıyordu.
Şimdi soruyorum: Dünyada bunun başka örneği var mı? Bilen beri gelsin. Hangi devlet kendi ülkesine ait bir uydu ile düşmanlarının propagandasına ve meydan okuma seanslarına yardımcı olur.
Bu ahmaklık salt bize ve aklını kiraya vermişlere ait bir gerçekliktir. O kadar.
Jeton sonunda geç de olsa düştü ve RTÜK, Barzani’nin son ihaneti karşısında rövanşist bir hamle ile bu 3 TV kanalını yayın akışının dışına çıkardı.
Peki bu zamana kadar Türkiye’de görsel basın ve TV kültürüyle ilgili olarak harikalar yaratan RTÜK nerelerdeydi?
Türkiye’nin toprak bütünlüğü konusunda ciddi bir algı operasyonu yürüten ve toplumun zihin coğrafyasına düşmanlığı zerk eden bu kanalların yaptıkları biliniyor ve buna rağmen gerekli tavır konulmuyorsa bu suçtur.
Buna karşın RTÜK, Türksat vasıtasıyla yayınlarına yardımcı olduğu bu sabıkalı kanalların yayınlarını süzemiyor, analiz kabiliyetimi işletemiyor ve kör cahili oynuyorsa idi bu durumda ciddi bir suçtur.
Kaldı ki, buradan RTÜK’ün görevi savsakladığı sonucu ortaya çıkar.
Bunun tam adı gaflet, dalalet ve hatta hiyanet derecesinde geç düşen jeton ya da bile bile ladestir. Sonuçta Kuzey Irak’ın sayesinde kar erimiş ve Barzani’nin necaseti ayaza çıkmıştır.


Bu yazı 17 kez okundu.

Tamer Abuşoğlu
SON EKLENENLER