Gökçe Fırat - Kürtlerin vatanı neresi?
TÜRKSOLU
 
Anasayfa  |  Seçmeler  |  Dergi  |  Kitaplar  |  Broşürler  |  Filmler  |  Posterler  |  Ziyaretçi Defteri  |  Abonelik  |  Künye  |  İletişim  |  Arşiv:

Kürtler Kimlerdir

Gökçe Fırat
Kürtlerin Vatanı Neresi?


Gökçe Fırat
Kürt Neden Irkçı Olur?


İnan Kahramanoğlu
Biz Kimiz; Türk müyüz,
Kürt müyüz?


Ali Özsoy
Kürt Irkçılığına Karşı
Dişe Diş Mücadele


Eser Özaltındere
Uyduruk Kürtçü
Tarih Saçmalıkları


Şener Üşümezsoy
Diyarbekir Kimin Yurdu?

Gökçe Fırat
Kürtlerin vatanı neresi?

İsmail Beşikçi

Beşikçi’nin hüsranı aslında
Kürtçülere destek veren diğer
aydınlar için de bir ders niteliğinde. Bugüne kadar Türk aydınlarının
bir kısmı Kürtlerin ayrı devlet kurma hakkını savundu ve bu uğurda büyük bedeller ödedi. Ama gelinen noktada Kürtlerin niyetinin bağımsız bir Kürt devleti kurmak olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü Kürtler sadece Güneydoğu’yu değil tüm Türkiye’yi talep ediyor!

Hülya Avşar’dan İsmail Beşikçi’ye

Türk basını son yıllarda Türk basını dışında her şey oldu. Eğer Türkiye aleyhinde Ermeni propagandası yapacaksanız, Kürt propagandası yapacaksanız, Rum propagandası yapacaksanız, gazetelerin sayfaları, televizyonların stüdyoları sizlere açılır. Ama Türkiye’yi savunacaklar için bu kanallar tümüyle kapalıdır.

Buna rağmen bazen en Kürtçü propaganda bile Türk tezlerinin doğruluğunu ispatlayabilir. Geçtiğimiz haftalarda Hülya Avşar’ın Kürt olduğunu ispat etmek için röportaj yapmışlardı kendisiyle ama Hülya Avşar “babam Kürt dedem Türk” diyebilmişti. Türk dede ve Türk ninenin çocuğu nasıl Kürt olabilirdi ki! Kürtçüler Kürtçülük yaparken bile gerçekler ortaya çıkıyordu.

Daha enteresan bir röportajı ise İsmail Beşikçi verdi. Beşikçi daha Apo anasının karnındayken bile Kürtçülük sevdasına düşmüş bir Türk sosyologudur. Ömrünü Kürtçülüğe adamıştır ama kendisi Türktür. Kürtçülük için 17 yılını hapiste geçirmiştir ki bu süre hiçbir Kürdün içerde yatmadığı kadar uzundur.

İsmail Beşikçi’nin röportajı son derece ilginç ve Kürtlerin bıçak sırtında yapmak zorunda oldukları tercihi gözler önüne seriyor.

Beşikçi’nin önerisi Türkiye’de bir federal Kürt devletinin kurulması. Ve bu devletin kuruluşu için fazla adım atmayan Kürtleri eleştiriyor. Bu devletin kurulacağı alan olaraksa Güneydoğu’yu gösteriyor ve “Kürtler Kürtlerle yaşasın Türkler de Türklerle” diyor.

Bizim geçtiğimiz sayıda yazdıklarımızı Beşikçi böylelikle doğrulamış oluyor. “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı”nın yılmaz savunucusu Türk aydını Beşikçi şaşkınlık içinde:?Bu kadar yaklaşılmışken Kürtler neden Kürdistan’ı kurmuyorlar diye feryat ediyor!

Kürtler neden Kürdistan’ı kurmuyor?

Beşikçi’nin hüsranı aslında Kürtçülere destek veren diğer aydınlar için de bir ders niteliğinde. Bugüne kadar Türk aydınlarının bir kısmı Kürtlerin ayrı devlet kurma hakkını savundu ve bu uğurda büyük bedeller ödedi.

Ama gelinen noktada Kürtlerin niyetinin bağımsız bir Kürt devleti kurmak olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü Kürtler sadece Güneydoğu’yu değil tüm Türkiye’yi talep ediyor!

Aslında asgari bir sağduyusu olan aydının bu durumu sorgulaması gerekir. Yıllardır mazlum halk rolünü oynayan Kürtler, yıllardır “vatanımızı kurtarmak için savaşıyoruz” diyen Kürtler nasıl olur da şimdi başkalarının vatanını ister!

Ama bunu görebilmek için Kürt meselesinin bir dış mesele olduğunu, Kürtlerin de tümüyle dış dinamikler tarafından kontrol edildiğini görmek gerekir. Kürtler, hak arayan bir halk değil emperyalistlerin planlarını uygulayan bir piyon halktır.

O nedenle de Kürtlerin bağımsızlığı için savaşan bir PKK’dan değil, Amerikan Ordusu’na lejyon olarak hizmet veren paralı Kürt çetesi PKK’dan bahsedilebilir.

Bu çetenin hedefi ise Kürtlerin vatanını kurtarmak değil Anadolu’yu Türklerden kurtarmaktır. Anadolu Türklerden kurtarılacak ve Rumlara, Ermenilere ve emperyalist efendilerine bırakılacaktır.

Kürt meselesinin özü de bugün için bağımsız Kürdistan’ın kurulması değil, Bizans’ın, Pontus’un ve Ermenistan’ın kurulmasıdır!

Kürtlerin nüfus savaşı

Ama piyon halk Kürtler bu amaç için kullanılırken bir tek şey düşünülmemiştir o da Kürtler.

Kürtlerin Anadolu’yu Türklerden temizlemesi için bir silahlı savaşa değil nüfus savaşına ihtiyaçları vardı. O nedenle de Apo Kürtlere “silahı olan silaha silahı olmayan karıya sarılsın” diyordu.

Bunu yaptılar ve Kürt nüfusu hızla artırıldı ve batıya göçertildi. Bizim Kürt istilası dediğimiz bu hareket bile Kürtçülerin kendileri için değil başkaları için çalıştığını göstermektedir.

Böylelikle Türkiye’nin batı illerinde ciddi bir Kürt nüfusu birikti. Öyle ki Kürtçüler için en büyük Kürt ili İstanbul’dur. Bu bir taraftan büyük bir başarıdır çünkü Türkiye’nin demografik yapısı değişmektedir. Ama bu başarı beraberinde büyük tehlikeleri de getirmektedir.

Türkiye’nin nüfusu 70 milyondur. Kürtçüler bu nüfusun 20 milyonunun Kürt olduğunu iddia ediyorlar. Rakam elbette çok yüksek ama yine de sanki doğruymuş gibi ele alalım.

Bu nüfusun yaklaşık 8 milyonu Güneydoğu’da yaşıyor. Böyle bir durumda Kürtlerin büyük bölümünün kendilerinin anavatan olarak gördükleri Güneydoğu’da yaşamadığı ortaya çıkar. Kürtlerin %40’ı “kendi vatanlarında” %60’ı ise “Türklerin vatanında” yaşıyor diyebiliriz onların mantığıyla.

O halde soralım ne arıyor bu kadar Kürt Türklerin vatanında?

Ama daha acı bir soru soralım bu Kürtlerin sonu ne olacak?

Kürtçülüğün ağababaları için hava hoştur. Ama Türkiye’nin batı illerine göçertilen Kürtleri düşünen var mıdır?

İşte İsmail Beşikçi inanılmaz bir Kürt dostluğuyla bu tehlikeyi göstermeye çalışıyor Kürtlere. Diyor ki İstanbul’da 8 milyon Kürt bile olsa orası Kürdistan olamaz.

Elbette Kürdistan olamaz Beşikçi ama Konstantinapol olabilir. Kürtler de Konstantinapol’ü ele geçirmek için savaşan Haçlı Ordusu’nun erleri!

Kürtler ve Yuhudilerin sonu

Rakamların gelişimine devam edelim. Kürtçülerin rakamlarına göre Güneydoğu hariç Türkiye’nin nüfusu 62 milyondur ve bunun da 12 milyonu Kürttür. Yani %20 Kürt, %80 Türk.

Şimdi bu %20’nin %80’i asimile etmesi mümkün müdür?

Yani batıya göçertilen 12 milyon Kürt 50 milyon Türk’ü Kürtleştirebilir mi?

Elbet olabilir ama bunun gerçekleşmesi bir 100 yılı bulur!

Demografik yasalar ortadadır normal şartlar altında 12 milyon hızlı üreyen Kürdün 50 milyon az üreyen Türkü eritmesi için bir 100 yıl gerekir.

Ama Ortadoğu’nun haritası değişmiştir bile. Kürtlere Kuzey Irak’ta bir devlet kurdurtulmuştur. Türkiye’nin batısını Kürdistan yapmak ise imkansızdır.

O zaman batıya göçertilen 12 milyon Kürdün akıbeti ne olacak?

Benzeri bir örnek İsrail devletidir. İsrail, Arapların vatanına sonradan göçertilen Yahudiler tarafından kurulmuştur. Ama bu devletin bugüne gelmesi için bile 80 yıl gerekmiştir! Üstelik arkasında doğrudan İngiliz, Amerikan askerleri olduğu halde.

Kürtler bu halleriyle Ortadoğu’nun Filistin’ini kurmaya çalışan masum Arapları değil Arapların vatanını işgal eden zalim Yahudileri takip etmektedirler.

Ama şartlar eşit değildir. Şartlar Yahudilerin Birinci Dünya Savaşı sonrası değil öncesi haline yakındır.

Birinci Dünya Savaşı öncesi Yahudi göçmenler nasıl emperyalistler tarafından korunamadı ve büyük kayıplar verdiyse Kürtler de şu anda aynı konuma girmiş durumdadır.

Biz tüm Türkiye’yi alacağız diyen Kürtçüler çok yüksekten atmaktadır ama böylesi bir keskinleşmede kaybeden 50 milyon Türk değil 12 milyon Kürt olur!

O nedenle Beşikçi’nin Kürtlere “geri dönün” çağrısı onları kurtarmak için yapılmış bir çağrı olarak algılanmalıdır.

Hakkari kimin yurdu?

Ama nereye dönecekler?

Beşikçi’ye göre Güneydoğu Kürtlerin anavatanı dolayısıyla buraya dönecekler. Hatta şöyle söylüyor “Hakkari’de tek bir Kürt yaşamasa bile burası Kürdistan’dır. Çünkü Kürt meselesi bir toprak meselesidir.”

Aslında çok doğru söylüyor ulusal mesele her zaman için bir toprak meselesidir yani vatan meselesidir.

Ama Güneydoğu Kürtlerin vatanıdır dendiği zaman orada bir gerçek saptırması var demektir.

Hakkari örneğini ele alalım biz de.

Hakkari, Türkiye, İran ve Irak sınırının birleştiği üçgen. Türkiye’nin en uç noktası. Beşikçi’nin dediği gibi burada Türk yaşamaz, DTP’nin oy oranı %90’dır.

Ama bundan 80 yıl önce böyle değildi!

1927 yılı nüfus sayımında Hakkari’nin nüfusu 25 bindi. Bunun 17 bini Kürttü, 8 bini ise Türk. Yani o zaman bile Türkler burada %25’lik bir nüfus barındırıyordu.

Peki nereye gitti bu Türkler?

Evet Türkler Kürtleşti!

Eğer rakamları 1927’den yüz yıl geriye götürürsek aynı eğilim devam edecektir. Türk nüfus çoğalacak Kürt nüfus azalacaktır.

O zaman Hakkari kimin vatanı?

Beşikçi de diğer sosyologlar da çok iyi biriler ki Hakkari de Güneydoğu’nun geri kalanı gibi Türk bölgesidir, Türk vatanıdır. Bu alanda önce Selçuklular, ardından bazı Türk beylikleri mesela Akkoyunlular, Safeviler, İlhanlılar egemen olmuştur. Son 400 yıl ise 1500-1900 arasında ise Osmanlı egemenliğinde kalmıştır.

Eğer tarihe bakacaksak Güneydoğu Kürtlerin değil Türklerin vatanıdır. Ama buralar sonradan Kürtler tarafından işgal edilmiş ve yerli Türk halkı zorla asimile edilmiş Kürtleştirilmiştir.

O nedenle Beşikçi’nin mantığı bir doğruyu ortaya çıkartmaktadır: Hakkari’de tek bir Türk yaşamasa bile orası Türk vatanıdır!

Kürtlerin vatanı neresi?

Peki Kürtlerin vatanı neresi?

Böyle bir yer yok!

Kürt, laboratuvar koşullarında üretilmiş ilk insan türüdür. Emperyalistler Doğu Sorunu’nu ortaya koyduklarında Kürt ortaya çıkmıştır.

Kürtçüler ve Beşikçi yakınmaktadır, bu kadar nüfusu olduğu halde Kürtlerin hiç devleti olmadı diye. Ama soruyu tersinden sormalılar: Devlet kurmaya yetmeyen bu nüfus Kürt mü acaba?

Beşikçi Ortadoğu’da 40 milyon Kürt olduğundan bahsediyor. Ama ne hikmetse bu 40 milyon Kürdün Kürtlük bilinci yokmuş. O nedenle de Kürdistan’ı kuramıyorlarmış!

İyi ama neden bilinçleri yok?

Beşikçi’ye göre Türklerin baskısından.

Ama ulusal bilinç daha doğuş aşamasında vardır. Bir halkı ulus haline getiren daha doğum aşamasında oluşan ulusal heyecan duygusudur. Ama Kürtlerde bu oluşmamıştır çünkü hiçbir zaman Kürt denilen bir ulus olmamıştır.

Çeşitli Kürt kabileleri olmuştur ama bunlar tarih öncesi ilkellikte nüfus örgütlenmeleridir. Tarihsel gelişim içinde de hiçbir zaman uluslaşma yönünde bir gelişim göstermemişlerdir. Batılılar geldiklerinde bu Kürt kabilelerinden bir Kürt ulusu üretmeye koyulmuşlardır ama bu da tutmamıştır. Kürt nüfusu üretilmiştir ama Kürt milleti yaratılamamıştır!

Bugün bile ortak bir Kürt dilinin olmaması, Kürt çetebaşı Apo’nun bile Kürtçe konuşamaması asimilasyonun değil tarihin bir sonucudur. Kürtler hiçbir zaman millet olamamıştır o nedenle de dilleri yoktur.

Kürtler kendilerini kurtarsın

Bu kadar Kürt ne yapılır peki?

Birinci seçenek Batılıların Anadolu’yu Türklerden temizleme savaşına katılırlar ve telef olurlar.

İkinci seçenek Güneydoğu’ya döner ve orada bir Kürt devleti kurmaya çalışırlar ama o da kâr etmez çünkü Türkler Güneydoğu’yu da Kürtlere vermezler.

Üçüncü seçenek Kuzey Irak’a inerler ve oradaki Kürt devletçiğine sığınırlar ama yine sonuç değişmez çünkü oradaki Kürtler de işgalci ve istilacıdır. Musul’da, Kerkük’te Araplar direniştedir. O devlet de yıkılacaktır.

Dördüncü seçenek her üç alanda kırılan Kürtler Zağros Dağları’na sığınır ve orada mağaralarda yaşarlar.

Ya da akla en uygun seçenek olarak bugüne kadar öğrendikleri Türkçeyi konuşarak Türklerin onlara gösterdikleri insanlığa sığınırlar ve öylece yaşarlar...

(Sayı 253, 14/09/2009)

 

Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R...
 

 

kürt diye bir millet yoktur genelde türklerin , ve ya diğer unsurların karışması şeklinde oluşmuş bir topluluktur dildede böyledir gözdedn kaçan husus ise bin senedir türklelerle yaşayan bu milletin hiç isyan etmmesi ve en çok etkilendiği milletin türkler olmasıdır örf adetleriyle kürtlet türklerin kopyasıdır ve ençok kürt halkı türk Halkına değer vermiş onla yaşamış acı ve sevinclerine ortak olmuştur bir çok kürt halkı iran osmanlı savşında osmanlı tarafında olmuş ve tükiyeye göç etmiştir çünkü kürt diye bir millet şu an kürt diye anılan toplumun yüzde biri kadar olan ve devamlı diğer toplumlarla büyüyen halktır ondan bir çok kürt lehçesi vardır bu orjinal kürtler ise yine bir millet değildir türklerin ağırlık olduğu bir toplumdur

kkkk, İstanbul
1 Mayıs 2012


evet iyimser olmanin zamani degildir vatanimiza dikilmis bir sürü gözler vardir ve kötü ölanda türküm deyipte gercegi göremeyen insanlarimizin cogunlukta olmasidir sayin yazarimizinda belirtmis oldugu gibi kürtler vatanimiza gözlerini dikmisler ve adeta memleketimizi istila etmisler havalarinda yasamaktadirlar buradan bütün milletimize kendine gel cagrisi yapiyorum,bizimki artik fasistlik degil kendini bil kavgasina dönüstü onun icin bütün kardeslerime seni yok etmeye calisanlara sempati gösterme ,haddini bildir carisi yapiyorum .......

Osman İnan, Eskişehir
8 Ekim 2011


Sayın Gökçe Fırat, Kendini tuhaf bir şekilde Türk düşmanliğina adamış aklı evveller gerçekten bu yazıyı okumalılar!

Emin Erginer, İzmir
22 Ağustos 2011


Sayın Gökçe Fırat, yazınızı beğenerek okudum ve görüşlerinize katılıyorum. Yalnız birkaç noktanın altını çizmek isterim; Musul ve Kerkük de Türk topraklarıdır ve Misak-ı Milli sınırlarına dahil edilmişti. Ama, Irak'daki savaşlarda da Kürt Meselesi'nde de sanki buradaki Türkmenlerin varlığı hep unutuluyor ve unutturulmak isteniyor. Öte yandan; Çin'de yaşadığım dönemde bazı Doğu Avrupalı'ların Selcuklu Sultanı Selahattin Eyyubi'nin Türk değil Kürt olduğunu söylemeleri beni nasıl şoke ettiyse, Türkiye'de bir Kürt yakınımın, Nemrut Harabelerini dikmiş olan Kommagene İmparatorluğunu kuranların Kürtler olduğunu, dolayısıyla Kürtlerin Türklerden daha eskilerden beri Güneydoğu'da yaşadıklarını savunması ikinci bir şok yaşamama neden oldu. Biz tarihimizi ve dinimizi iyi bilmezsek, meydan safsatalara ve yanlış bilgilendirilmiş, bilinçlendirilmiş olanlara kalır.

Gülçin Erşen, Muğla
15 Temmuz 2011


sayın Fırat Türk solu dergisine aboneyim ve severek okuyorum birkaç kez televizyonda da izledim sizi bizler kendi kendimize  anlatıyoruz bu konuları ben ve benim gibi dergiye abone olanlar ve siteyi izleyenler bu konuları zaten biliyor.GENÇLERİMİZİN VE BİZİM 1970 yıllarındaki gibi aktif olduğumuz günlerdeki gibi tekrar aktif olmamız gerekiyor. Bu günün iktidarı anayasa mahkemesi tarafından irticanın odağı olduğu kabul edilmiş bir iktidar olduğu ve aramıza ayrımcılığı  sokan olduğunu bildiğimiz halde bizi yönetmesine izin veriyoruz.Türküm demek artık bir suç olduysa ve bizim haklarımızı savunmak,  haklarımızı bize öğretmeye çalışanlar bir bir içeri alınırken bizim televizyonda izlerken trene bakar gibi bakmamızı sağlayan tepki vermeyen yurdu kurtarmanın yolunun bir olduğunu bizlere anlatamayan muhalafet varken bizler ne yapacağız.Yinede ATATÜRK'ÜN doğduğu memleketten TÜRKİYE'ye 1893 yılında gelmiş atalarım ve 15 yıl bu ülke için askerlik yapmış bir kardeşini ÇANAKKALE'de bırakmış rahmetli dedemin de dediği gibi TÜRK milletinin ve TÜRK ulusunu yok edecek bir güç daha anasından doğmadı ve doğmayacak.birkaç rum bozması ve tarih boyu olamayan ve kendilerine kürt denilen vbaşı bozuklar ancak ve ancak aç tavuğun rüyasında kendini  buğday anbarında gördüğü gibi rüya görürler

Kemal Ziya Koşaner, Bursa
6 Mart 2011


çok güzel yazmışsınız beğendim ama türkiyenin sorunu abd ve batı uşağı iktidarlardır  bu millet silkinip kendine gelmedikçe din istismarı yapan parti ve hükümetleri sorgulamadıkça batının politikalarını ben neden uyguluyorum diye sorgulayan bir milli hükümet oluşmadıkça daha kötüsüde olabilir  allah bu milleti korusun

Atalay, Ankara
27 Ağustos 2010


Evimin kapısını çalan iki gencin elinde ki kitap ve dergilerle tanıdım sizi. Bir çok kitap ve yazınızı okudum ve size inanılmaz saygı duydum. Takipcinizim destekcinizim. Yazı ve kitaplarınızı benTürküm diyen herkesin okumasını istiyorum , öncelikle 50 adet '' İstila'' kitabınızı alıp yakınlarıma dağtıp okumalarını sağlamak istiyorum. NE MUTLU TÜRKÜM VE NE MUTLU BENİM GİBİ DÜŞÜNEN KOCA BİR MİLLETİM VAR.

Fahri, Ankara
31 Temmuz 2010


sayın Gökçe Fıratın  bir çok siyasetcinin tabu yaptığı çok önemli   bir konuyu bu kadar yalın yazmış olmasını  tebrik ediyorum..belki yazının eksik kısmı , bin yıldır bu topraklarda evliliklerle birleşmiş aileler gerçeğidir. (ben antalyalıyım  eşimse mardinli..).osmanlının tarihsel  ümmet+hilafet yanlışları ile yüzbinlerce çadır türkmenin de  osmanlı ve katı sunni gelenekler arsında pres olarak kürtleşmiş olduğu gerçeğide önemli bir olgudur. . biz  bir türk ailesi olarak bize dayatılan sevr düşkünü politikalar ve emperyalist abd+ab+akp düzenbazlığına karşı inadına cumhuriyet sevdalısıyız.inadına türkiye ve türk sevdalısıyız.  kahrosun emperyalizm ve uşakları....

Rifat Saraçoğlu, İzmir
15 Temmuz 2010


sayın gökçe fırat cesur yazı ve yorumlarınız için içtenlikle tebrik ediyorum sizleri.

Serkan, İstanbul
8 Temmuz 2010


UYUMA TÜRK SANA KUYU KAZAN VAR

Kürdistan azmi kavmi cemiyeti
Kürt teavin ve terakki camiyeti
Kürt neşriyatı maarif cemiyeti
Uyuma türk sana kuyu kazan var

Kürt ermeni dostluk cemiyeti
Kürt hurriyet itilaf cemiyeti
Hınçak-taşnak ermeni camiyeti
Uyuma türk sana kuyu kazan var

Kürt patnus mavri mira rumları
Kürt ermeni ortak mücadelesi
Kürt teali  terakki cemiyeti
Uyuma türk sana kuyu kazan var

Kürt aga meslek yüksek okulları
Kürt hamidiye alayları kışlaları
İstanbul kürt kadınlar cemiyeti
Uyuma türk sana kuyu kazan var

Sabit derki dernekleri temizle
Valiye yetki ver ker an denetle
Basit olsa bile ayak diretme
Uyuma türk sana kuyu kazan var

Ozan Sabit Özdemir, Yozgat
27 Mayıs 2010


Gokce Firat, son birkac aydir makalelerinizi okuyorum ve aynen benim dusundugum seyleri sizden duymaktan muthis bir haz duyuyorum. Bunlardan biriside, Kurtlerin amacinin ayri bir Kurt devleti kurmak olmadigi, aksine tum Turkiyeyi istedikleri. Eskiden Kurtlere aciyor ve yardim ediyordum (yurt disinda) ama sonunda onlarin ne nankor, ne kaba, ne hot-zotcu, ne saygisiz, assagilik olduklarini gordum ve alakami kestim onlarla. Cocuklugumdan beri Kurtler'den, "Biz kiz aliriz, kiz vermeyiz" dediklerini duyardim ama bu cumlenin altinda nasil bir ilkellik ve irkcilik yattigini hic dusunmezdim son yillara kadar. Bizi irkcilikla suclayan liboslarada bir cift sozum var, soyle bir yurt disina ciksinlar ve dunyaya oralardan baksinlar birazda. Turk'luge ne kadar tuh-kaka derlerse batili kardesleri onlari o kadar sever, hatta belki "aydin" unvanini bile hak edebilirler, hatta belki Nobel Baris odulune bile layik gorulebilirler. Zavalli mahluklar.

Türk, Almanya
18 Mayıs 2010


ben 4 yıl önce nurcu bi öğrenciydim ve atatürkü islam karşıtı olarak görürdüm. milliyetçi ve solcuları sevmezdim  fakat çankırıda, kendi memleketimde ev abiliği yaptığım sırada benim evimdeki bi kürt  arkadaşla tartıştığımda çocuk  bana ''sana bu memleketi zehir ederim dedi'' o günlerde interntte googleden kürt kelimesini tıkladığımda  türksolu dergisiyle tanıştım..sonunda kabullendimki türkiyede bi kürt istilası var ve bizim türklerin ülke genelinde tedbir alması lazım....

Halil İbrahim K., Anakara
17 Mayıs 2010


Bir Türkçü-Irkçı-Atatürkçü-Atsızcı olarak mhp'den kat be kat daha çok sevdim sizi. Solcu olmanıza rağmen çok doğru ve harika yazılar yazıyorsunuz. Ne diyelim, helal olsun. Böyle devam edin, başarılar! Tanrı Türk'ü Korusun ve yüceltsin

Bozkurt Türkçü, İstanbul
8 Mayıs 2010


İçinde bulunulan durumu çok iyi özetlemiş yazınız tebrik ediyorum.Ancak diğer bir gerçekte bir çok türk vatantaşımızın bu gerçekleri bile bile içinde bulundurulmaya çalışıldığımız korku imparatorluğu yüzünden yüksek sesle ve açıkça düşüncelerini haykıramamakta bir kısmımız ise ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün bütün uyarılarına rağmen gafletten uyanamamış durumdadırMillet olarak şu anda öncelikli yapmamız gereken bu durumdan kurtulmak uyanmak ve birbirimizi uyandırmak diye düşünüyorum.

Tahir, Muğla
24 Nisan 2010


Öncelikle şunu söylemek istiyorum: böyle bir sitenin varlğı beni son derece mutlu ediyor ve böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ediyorum. Tarih boyunca solculuk, kötü niyetli aslında amacı bambaşka olan insanlar tarafından saptırılmıştır. Türk solculuğu budur vatanını çıkar gözetkesizin sevmek ve Ata' mızın kutsal emanetlerine sahip çıkmaktır. Yazıyada katılıyor ve görüşlerinizi destekliyorum. Asıl amaç doğudaki ve göç ettirilen halkın sorunlarına çözüm bulmak mıdır yoksa böyle oyunlarla vatanı bölmek, emperyalistlerin oyuncağı olup vatanı bölmek midir?Eğer amaç halkın sorunlarına çözümse önce ağalık sistemini gündeme getirsin bu aydınlar, doğunun ekonomik sıkıntıları var onlara çözüm arasınlar. Amaç farklı tabii... Türk'üm diyoruz ırkçı oluyoruz. Benim babam Arnavut annem Boşnak; yani bu ülkede bir tek Kürtler azınlık değil... Ama ben her şeyden önce Türk'üm diyebiliyorum ve bundan gurur duyuyorum. Biz Türkler ırkçılık yaıyoruz ya TÜRK'ÜZ diyerek,
 öyleyse İngilizler biz İngiliz'iz demesin, Fransızlar biz Fransız'ız demesin, Kürtler biz Kürdüz demesin ırkçılık yapmasınlar. Toprağımıza göz koymayın, vatanımın her karış toprağında şehidimin kanı var. Ve bazen duyuyorum terör olayları iki ülkenin savaşı gibi niteleniyor bu son derece üzücü ve her şeyden önce ülkemize, ordumuza yapınan büyük bir ayıp... Savaşta düşman bellidir, gidersin cepheyi kanının son damlasına kadar vatanını korursun. Bunların ki düpedüz kahpelik, sessizce usulca yılan gibi... Mehmetçiğimin karşısına çıkmaya bile cesaret edemeden pusu kurup haince vurmak... Ve daha kötüsü bunlara çanak tutmak, Mehmetçiğimle bir tutmak...

Sinem, İzmir
18 Nisan 2010


Sizleri Yorum yapan arkdaşları ve özellikle yazıyı hazırlayan değerli insana saygılarımı sunuyorum. internet sitesine ilk defa girdim ve iki tane yazı okudum. gerçektenbu yazıdan da etkilendim... Bir Türk vatan evladı olarak ATATÜRK'ün ileri görüşlü biz gençliğe olan hitabını hatırlatma anlamında beyan etmek isterim;  İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin... And olsun ki Türk genci olarak buna itaat edeceğim. ve Yine ATATÜRK'ün dediği üzere tarih isterse yine emsalili görülmemiş  bir galibiyetin mümessili olabiliriz. Bizler Hepimiz TÜRK olarak

Volkan Cem Taşkın, Adana
18 Nisan 2010


su akar youlunu bulur... bizler orta asyadan aka aka geldik... durmadık durmayız da... solcu olmamakla birlikte bu siteye ilk defa girdim... ve bir nebze aradığımı buldum.... bilinç önemli.... tarihte (anılmıyorsam)24 devlet kuranla.... hiç kurmayan bir olurmu....

Nht, İstanbul
15 Nisan 2010


Arap, Fars ve farsilesmis Türkler´den olusan bir topluluktur.
Bunlarin ortak yani ne acidan bakarsak bakalim hic desek yeridir.
Kürtler yada diger adi ile Farsiler 16´ci yüz yildan sonra Diyarbakir kayitlarinda geceler yani ilk kürt göcleri Diyarbakir´a ozaman baslamis daha önce Iran´in daglarinda yasayan bu insanlari farsiler dislamislar.
Cünkü ilkel, medeniyetsiz olduklari icin.
Ezik Osmanli bir sürü kizilbas Türkmeni disladigi icin Türkmenler kendileri kürt olarak tanitmislardir.
Fizyolojik olarak kürtler cok farklidir.
Urfada ki Kürd´e bi bakarsaniz daha cok Arab´a benzer ve Hakkarili Kürt acik tenli yada fars tipli olur.
Kürtler bir irk degildir yanlizca suni bir kavimdir.
Sonradan da bir sürü kürtlesmis Ermeni vardir bunlarin icinde Hirant Dink´in hanimida vardir.
Hirant Dinkl´e evlenmeden önce sirnakta bir köyde yasayan Hirant Dink´in hanimi ailece Kürtce konusurlar fakat köydekilerin hepsi aslen Ermenidir ve bunlar koyu PKK'lıdır!
Kürt diye bir irk yok, yanlizca bir suni millet vardir!

Yücel Mehmet Çavuş, Almanya
10 Nisan 2010


AKEPE kürt açılımı kapsamında sanatçıları toplayarak bir kahvaltı verdi
konu sosyal hayatın bir parçası olan sanatçıların bu durumda hükümete destek vermesiydi hiç bir insan evladının çıkıpta o toplantıya katılan 100 yakın sanatçının memleketlerini sordumu arkadaşlar bir tane egeli yok hemen hepsi dogu güneydogu adama sormazlarmı kimden kimin destegini istiyorsun diye

Bedreddin, İstanbul
8 Nisan 2010


Bende Bir sene boyunca bir isim yuzunden Nurcularla kaldim. Kaldigim evin abiside Diyarbakirli Kurttu. Annesi hic turkce bilmiyor ama babasiyla rahat konusuyorlardi telefonlarda. Neler gordum bilemezsiniz.

Vatanbize, İstanbul
30 Mart 2010


tebrikler

Seçkin, İstanbul
30 Mart 2010


sayin Gokce Firat nihayet kendi arastirmalarim neticesinde elde etmis oldugum bilgilerle sizin anlattiklarinizin aynen ortusmesi dogru adreste oldugumu teyit etti .hulya avsar in ailesinde kurtce konusuluyor olmasi kurt olduklarini kanitlamaz hulya avsarin ailesi sonradan kurtlesmis bir asirettir ayni sorunla erkek arkadasimda yasadim soyadi ozbek olan ve alevi olan arkadasim kurtce konusuyor alevilik ve turklerin tarihcesini  cok iyi bildigim icin kendilerinin turk oldugunu soyledimde beni kaile almamisti ve babasiyla konusurken sordum ve babasi biz horosan liyiz turkus dedi simdi oyle trajikomik bir durum ki bu baba turkuz diyor oglu kurduz diyor koken tarihini baba mi daha iyi bilir oglumu sozun kisasi kurtluk yillardan beri dogu ve guneydoguda pompalandi koruklendi cunku amac anadoluda turklugu yoketmek icin hristiyan ermenileri destekleyebilmek icin kurtlugu ortaya cikararak onlar araciligiyla ermenileri bolgede guclendirmek ve muslumanlari kontrol altinda
 tutmak bu kontrol tabiki hem ekonomik cikarlari icin hem de bolgeyi hristiyanlastirmak amacinda .kurtler icin soyle bir ornek daha iyi anlatabilir ornegin almanyada yasayan turkler ikinci ucuncu hatta dorduncu kusak turklerin kulturleri dilleri turkiyede yasayan turklere benzemez onlar ne almandirlar ne de tam anlamiyla turkiyede yasayan turklere benzerler(turkiyeye candan baglidirlar ) simdi bu turk kokenli alman vatandaslari almanyada biz farkli bir milletiz deme hakkina sahiplermi degilllermi yada 100-200 yil sonra almanyanin gobeginde musluman bir ulke kurmak ya da ayri bir millet olarak taninmak isteyebilirler mi kurt sorunlari bahane edilerek  baska oyunlar pesindeler bunun icinde herturlu  iftirayi baski yisantaji yapmaktan cekinmiyorlar .apo acik acik itiraf etmedi mi saidi nursiye yaptirmak istediklerini bana yaptirmak istediler KULLANILDIM demedi mi hala bu insanlar gercekleri goremiyormu ayrica Apo yu da devre disi biraktilar su an Barzani yle calisiyorlar isleri
 bittiginde yarattiklari kurt ulusunuda bir bahaneyle ortadan kaldirirlar ya hristiyanlastirarak ya da bilmem belki tekrar turklestirerek 100 yil sonra neler olacagini gormeyeyecegiz ama tahmin etmek zor degil tabiki oynanan oyunlari bozmak bizim elimizde SIYASETI VE HAYATI BIR SATRANC OYUNUNA BENZETIYORUM IYI OYNAYAN KAZANIYOR KAZANMAK ICIN  IYI OYNAMALIYIZ

Gül, İstanbul
20 Mart 2010


kürt artışı çok yoğun batıdaki köylerde  köy halklarını  kendi köylerinden kovuyorlar kendileri yerleşiyolarlar bi çare düşünülmeli

Ali, İstanbul
11 Mart 2010


Sizin gibilerin bu ülkede var olması ne mutlu... Kürtlerin hain, nankör, asalak gibi bu ülkenin sırtından yaşamaları gün gibi aşikarken,  'türk-kürt kardeştir' safsatasını yutacak kadar saf bir milletin olması  beni kahrediyor. Alnınızdan öpüyorum...

Murat, İstanbul
6 Mart 2010


Vatan tehlikede.Türk gençlerinin geleceği tehlikede,mal varlıklarımız tehlikede.Kürtler boşuna 10 ar 15 er çocuk yapmıyor.Bir yandan gerektiğinde bir ikisini gözden çıkarıp istediğini öldürtüyorlar, öte yandan bir Türkün bir oy hakkı varsa bir  kürdün de bir oy hakkı var.Yani bugünden geleceği göremez isek yakın zamanda parlementoda çoğunluk onların ellerine geçecektir.Tek çare onlara kendi silahlerıyla karşı koymak, çocuk sayımızı kısıtlamadan doğal artış hızını kesmemektir.Her alanda olduğu gibi doğaya müdahele insanı mutlaka zor duruma sokacaktır.Unutmayalım.

H. Hüseyin, Sivas
3 Mart 2010


Papucumun milliyetçi partisi méhépé, kardeslik masallarina ve dinle sentezlestirilmis sakat milliyetçilik anlaysina devam ededursun ki, biz de  Türksolu'nu tebrik edelim.

Kendilerini "solcu" olarak tanimlayanlarin siyasi görüslerine bu kadar yakin olacagima hiç ihtimal vermemistim yakin bir güne kadar, ama sonunda bu da oldu :))
Belli ki tarihin akisi bizi yakinlastirdi arkadaslar.

Türksolu'nu düsünceleri ve bakis açisindan dolayi tebrik ediyor ve yayin hayatinda basarilar diliyorum.

Tanri Türk'ü Korusun !

Altay Karabudak, Ardahan
26 Şubat 2010


Türk solunun görüşlerinin böyle olması ben çok mutlu ediyor bizler yanlış anlamışız sizi 80 döneminde vatan haini dedik sizlere ancak yanılmışız keşke dinleseydik sizleri

Turan, İstanbul
21 Şubat 2010


dilinize sağlık,daha toparlıyan ve bütünleyen birşey olamazdı bu kürtçülük belasını,da ne yapmalı,nerden başlamalı,kürtler 30 yıldır ırkçılıkla yoğruldu da anadolu türkü türklüğü müslümanlıkla ayırdedemiyor,akp'ye oy veriyor,nasıl uyanacaklar,kim uyandıacak kitlesel olarak?ama ille de artık bişey yapmalı!

Ayşe, Adana
14 Şubat 2010


bukadar açık ve net olabilirancak. tebrik ve teşekkür ediyorum.

Gökhan, İstanbul
14 Şubat 2010


Artık takke düştü kel göründü. Kürtler de ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu yüzden akp ye kızıyorlar. Ne güzel apo yakalandı terör bitti derken, bu noktaya gelindi.

Kimse değil evlenmek, oturup kalkmak kürt görmek bile istemiyor. Yapacakları tek şey kuzey ıraka gidip orda vatandaş olmak. Federallik istiyorlarmış yani bağımsız devlet değil. Sebebi belli, bugün batıda orta büyüklükte bir şehre aktarılan kaynağın on misli doğuda şırnaka aktarılıyor. Düşünün bir kere. Herşey bedava. Elektrik, su, doğalgaz gitse ona da para alamazsınız. Memur gönderin gazı kesmeye ne yapıyorlar. Can güvenliği sebebiyle kesemezsiniz bir de  İnsan hakları mahkemsine şikayet ederler. Çocuk başı para on çocuk sal sokağa al ayda bin lira. Tabi bölünmek istemezler. Neymiş kültürel haklarmış. Almanyada, iranda, suriyede veriyorlar mı. Suriyedeki kürtlerin seksen senedir kimlikleri bile yok. Adam vatandaş bile demiyor.

Murat, İstanbul
12 Şubat 2010


ülkücü harekete gönülden bağlı herkesin gerçekçi olup bu çatı altında birleşmesi gerekir. anti-komünist olup abd'nin ekmeğine yağ sürmek bizi ne hallere getirdi görsünler. dini duygular ile sömürüp geri bırakmak da bir abd planıdır.  özlem duyduğunuz orta asya'da ya da anadoluyu fethettiğimizde müslüman mıydık?

Mehmet Sudayazar, Ankara
12 Şubat 2010


yazılarınızı çok begeniyorum. ama daha çok kişi ulaşmanız gerekiyor. yani daha çok uyuyan türk'e hani Atatürk'ün terif ettigi gaflet uykusundaki Türkler varya onlara ulaştırmalısınız. saygılar

Özcan, Gaziantep
8 Şubat 2010


*türk olmak*
Aslında çok şeydir, Türk olmak. Türk olmak, Osmanlı’nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi. Kosova’da ve Bosna’da, Batı Trakya’da ve Makedonya’da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.
 
Türk olmak Kıbrıs’ta, Hocalı’da, Anadolu’da ve Balkanlar’da soykırıma uğrayıp, yapmadığın soykırımla suçlanmaktır. Türk olmak faşist olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıktığınca. Türk olmak demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıkmadığınca.

Türk olmak lisanının Avrupa’da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini anlatamamaktır.

Avrupa’da hor görülmek Türk olmaktır, ataların bir sürü asır önce Viyana’yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir, sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana’yı yakmadığın için.

Türk olmak Selanik’te Pontus Anıtı’nın, Viyana’da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta’da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.
 
Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

Arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icad edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.
 
Türk olmak; Troya’dan bu yana, Sümer’den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, bütün zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır.
 
Doğu Roma’yı da Batı Roma’yı da yıkıp, yeni Roma olan AB’ye girmeye çalışmaktır Türk olmak. Türk olmak, Mostar’da köprüdür, Kerkük’te kaledir, İstanbul’da Kızkulesi’dir, Anadolu’da buğdaydır, Çukurova’da pamuktur, Ege’de tütün, Karadeniz’de fındık, Trakya’da ayçiçeğidir.
 
Türk olmak Çanakkale’de ölmektir. Çanakkale’de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanene taşımaktır.
 
Düşmanın ardından rahmet okumak, kanlından helallik almaktır. Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.
 
Türk olmak, harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile, paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.
 
Türk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak, annenin ardından “bir oğlum daha olsun, onu da göndereceğim” demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken “vatan sağ olsun” demesidir.

Cihat, Muş
4 Şubat 2010


sizlere sabir diliyorum isiniz ,isimiz zor. bikmadan yilmadan usanmadan yolumuza devam etmeliyiz .herkes üzerine düsen görevi ,bu cok ufak birsey de olabilir,yerine getirmesi gerek.bu yasananlar cok zoruma gidiyor ama cok sükür yanliz deyilim. TÜRK-kürt KARDESLIGI BITMISTIR  YASASIN BAHIMSIZLIK HAREKETIMIZ   saygilarimla  .......

Ahmet, İstanbul
2 Şubat 2010


HARİKA BİR YAZI. BİLİNÇLİ OLALIM. MADDİ GÜCÜMÜZ ELVERDİĞİNCE ÇOCUK YAPALIM.

Onur Meraş, Ankara
31 Ocak 2010


  tek kelime ile mükemmel

Anonim, İstanbul
29 Ocak 2010


Yazılarınız benim içimden geçenleri kelime kelime anlatıyor. Herhalde akıl sahibi herkes aynı düşüncelere sahiptir.

Murat, Balıkesir
25 Ocak 2010


Solcu olmamama rağmen makaleyi çok beğendim. Bence en ilgi çeken tarafı Türklerinde artık çok  çocuklu ailelere sahip olmaları gerekir. Çünkü bugün kürtlerin kormadan pervasızca söylem ve hareketlerde bulunmalarının en büyük sebebi dış güçlerden başka son 75 yıl içinde nüfus patlaması yapmalrından kaynaklanıyor.Bu cennet vatanı kimselere kaptırmamak ilelebet bu topraklarda yaşamak istiyorsak yapmamız gereken ilk şey çocuk olmalıdır.Tabiki salt çocuk yapmakla bu işler tamamlanmaz bunu İstanbulda başıboş gezen binlerce serseri kürt genci ispatlıyor. Çocuklarımızı Türk kültürüyle Türk hamuruyla yoğurmak onları en iyi şekilde yetiştirmek ve kaliteli bilgili vatana millete sadık bir nesil oluşturmak zorundayız...
Herkese selamlar saygılar..

Murat, İstanbul
18 Ocak 2010


muvcudiyetimiz damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur ve hiç bir irk nesil için ataları böyle  söylememiştir. gün birlük günüdür gün kuvai milliye i yaşatma günüdür

Abdullah Gökeçek, Adana
4 Ocak 2010


Bir Türk dünyaya bedeldir !! Türkler yıldırımdır , şimşektir , yanında olanlar için bir güven kaynağıdır , karşısında olanlar için ölüm fısıltısıdır , dünyayı aydınlatan güneştir , yüce yaradanın sevgili kullarıdır.. BİZ TÜRKLER !!! Türk olmak , ruhumuza verilmiş en yüksek mertebedir... Ne mutlu Türk'üm diyene !!

Kerem, İstanbul
1 Ocak 2010


vatansever abiye katılıyorum.her türkünün 5 çocuğu olmalı

Anonim, İstanbul
1 Ocak 2010


Bu cesur ve mantıklı yazılar için teşekkürler..

Bir Türk, İzmir
30 Aralık 2009


bu kürt denilen halk demiyorum bu insanlar neden bu kadar aptal aslında kısmen bakarsak çok akıllılar yani at gözlüğüyle dünyaya bakıp o gözlük içinden dünyayı görüyorlar bu dar kafayıda dünyanın en sağlam emperyalist devleti desteklerse onlardan akıllısı yok!!!!!!

AMA  SAYIN TÜRK SOLU YAZAR VE KURUCULARINDAN BİR İSTEĞİM OLACAK , bi z türkler sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi kürtlerin sayısının artması sonucu ve işbirlikçileri sayesinde bir sevr  daha yaşayıp bunları telef ederiz.''karşısında sadece ALLAH durabilir BİZ TÜRKLERİN BEDENİ ÖLÜR RUHU SAVAŞMAYA DEVAM EDER!!!! ''

SİZDEN RİCAM ŞU  OLCAK BİZ HER ŞEKİLDE BUNLARI ASİMİLE EDERİZ AMA SİZDEN RİCAM ''GEREKİRSE HER YAZINIZIN SONUNA ŞUNU EKLEYİN LÜTFEN!!!! EY  TÜRKLER ÜREYİN!!!!  diye .  Ve  bu üreyin cümlesinide destekleyici kelimelerle destekleyin,savunun gerekliliğini belirtin ,bu cümleye bu gerçeye haklılık kazandırın.

Türkoğlu Türk, İstanbul
29 Aralık 2009


ismail beşikçi sosyolog olmuş . hangi fakülteden diye soruyorum.erzurum ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ .ey beşikçi sen ne yapıyorsun kürtçü olup ırkçılık yapmak sana hiç yakışmaz. seni okutan üniversitenin hocaları sana kürtçülük yapasın diyemi ders verdi . yoksa sen sosyolojik bilgileri çarpıtıp ırkçılık yaparak mı geçineceksin *

yanlış yoldasın ve birde karl marksın adını kirletiyorsun . kapitalin hangi sayfasında ırkçılık yapın diyor. hangi satırında engels ırkçılıkla ilgiili satırlar yazıyor.bırakın marksı engelsi siz marksist olamaz sınız.makyevelist düşüncelerinize marksı ve engelsi alet etmeyin .

size dostça tavsiye yanlış yoldasınız.

Ahmet Erçoşan, İstanbul
29 Aralık 2009


ben dindar biriyim ama bu kürt meselesi konusunda bu kadar fikirlerimizin örtüşmesi çok ilginç...tebrik ederim yazı harika

Vatansever, İstanbul
29 Aralık 2009


Allah sizlerden razı olsun gerçekleri tüm açıklığı ile söyleyen bir sizler varsınız. Elinize, dilinize, yüreğinize sağlık. Yolunuz açık ola. Allah yardımcınız olsun.

Alper, ABD
29 Aralık 2009


 
Y A Z I    H A K K I N D A K İ    G Ö R Ü Ş L E R İ N İ Z İ    B İ Z E    Y A Z I N
 


İsim:


e-posta:

Telefon: Cep Tel:
İl: İlçe:  
(e-posta ve telefon bilgileriniz yayınlanmayacaktır)
Ziyaretçi defterini okumak için tıklayınız...

 


İletişim:  İstanbul: 0212 292 65 27   Ankara: 0312 417 27 01   İzmir: 0232 463 59 06   Adana: 0322 456 29 40