• Çarşamba, Haziran 28, 2017

Tayyip Rusya’yla arayı niye bozdu, niye özür diledi?

okan2
Okan İşbecer
Temmuz04/ 2016

Rus uçağı Türkmenler için mi düşürülmüştü?
Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Türkiye’de bir Türkmen rüzgarı esmeye başladı. Bilindiği gibi 2003’teki ABD’nin Irak işgalindenyine-vururuz beri bölgede en çok yalnız kalan, en çok acıya ve katliama maruz kalan kesim Türkmenlerdi. Her grubun, hatta irili ufaklı terör örgütlerinin bile bir hamisi vardı bölgede ama bir tek Türkmenler, hamisi olması gereken Türkiye tarafından yalnız bırakılmışlardı. Çünkü Türkiye’de iktidarda Türk düşmanı bir parti vardı. Türkmenler onlar için sadece terör örgütlerine gönderdikleri silahları saklamak için bir kılıftan ibaretti.
Türkmenlerin makus kaderi Ne ABD Telafer’i işgal ederken değişti, ne Kürtler ne de IŞİD katliam yaparken. Son olarak Rusya’nın sözde IŞİD’e karşı düzenlediği hava saldırısının aslında Türkmenleri hedef almasına kadar.
15 sene boyunca Irak’ta ve Suriye’de Türkmen katliamına göz yuman, Kürtlere ve Suriyelilere kucak açıp Türkmenleri sınırdan506 geri çeviren AKP, birdenbire Türkmen hamisi kesildi. Türkiye’deki milliyetçi çevrelerin önceden beri bir Türkmen hassasiyeti vardı ama daha düne kadar açılım diye Apo’yu yere göğe sığdıramayan AKP’liler, o gün Türkmen’den çok Türkmenci kesildiler. AKP’nin Türk’ü savunan bir politikası olamayacağına göre ortada gerçekten büyük bir oyun dönüyordu. Nitekim çok geçmeden kokusu çıktı.
Tayyip ve Putin’in savaş oyunu
Aynı günlerde, Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağı, Türk uçakları tarafından düşürüldü ve Rusya ile savaşın eşiğine geldik. Rusya’nın özür talebine karşılık Tayyip Erdoğan, “Sizin orada ne işiniz var?”, “Aynı ihlal yine yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek zorundadır.”, “Hava sahamızı ihlal edenler bizden özür dilemeli” ifadelerini kullanmıştı. Sonrasında Rusya’nın ekonomik yaptırımları geldi. Her yıl Ruslarla dolup taşan tatil beldelerimizde bu yıl in cin top oynuyor.
Daha uçak düşürülür düşürülmez, en karşı olanlar bile, Türkmenlere sahip çıkıyor diye Tayyip Erdoğan’a destek verirken, Türk Solu olarak biz “Diktatörün Savaş Tezgahı” manşetiyle çıktık. Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi savaşa sokmak istediğini duyurduk ve karşı çıktık. Güneydoğu’yu PKK’ya teslim eden bir iktidarın, Türkmenler için savaş çıkartmayacağını söyledik.
Bu da Tayyip’in Türkiye’yi şer eksenine sokmak için attığı adımlardan biriydi. Tıpkı İsrail meselesinde olduğu gibi. İktidaruzgunum-putin olduğu ilk yıllarda ABD, AB, İsrail ve Rusya ile çok iyi ilişkiler geliştiren AKP, 2009’dan sonra birden bire bunların hepsiyle arayı bozmuştu. Ama bu demek değildi ki AKP Batı’nın yörüngesinden çıkmıştı. Sonuçta AKP, bir proje partisiydi, Tayyip Erdoğan da bu projenin önemli aktörlerinden biri olarak rolünü oynuyordu. Gerek İsrail’le ilişkilerin gerilmesi, gerekse Rusya ile savaşın eşiğine gelmemiz, hep bu projenin gerçekleşmesi içindi.
Netice itibariyle bu yazı yazıldığında İsrail’le anlaşılmış ve Rusya’dan da özür dilenmiştir. Ama Türkiye’nin bölgedeki durumu, bu ülkelerle aramızın bozulduğu süreç içerisinde gerilemiştir. Türkiye daha da tecrit edilmiş, Irak’ta, Suriye’de ve dahi Filistin’de müdahale şansını yitirmiştir. İkinci olarak da emperyalizmin bölgedeki en büyük projesi olan Kürt devleti, Irak’tan sonra bir parçasını da Suriye’de kurmuştur ve Türkiye’nin oraya da müdahale şansı kalmamıştır.
Ve Rusya’dan özür
Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan özür dileyeceği gün gibi ortadaydı. Zaten yakın zamanda yaptığı bir açıklamada da uçak düşürülmesi olayının faili olarak uçağı düşüren Türk pilotu göstermemiş miydi?
“Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetlerimizi geliştirmeyi arzu eden bir ülkeyiz. Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut bir pilotun yapmış olduğu hata veya yanlış sebebiyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür.”
Ve ardından da özür mektubu geldi. Mektupta “Rus jetini kasten düşürmeyi asla arzulamadık. Hayatını kaybeden pilotun ailesinin acısını kalpten paylaşıyoruz. Rus pilotu öldürmekle suçlanan kişi hakkında soruşturma yürütülüyor” dedi.
“Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum” ifadelerini kullandı.
AKP’nin paralı sosyal medya askerleri “Dünyaya diz çöktüren dünya lideri” falan diye zırvalarken, Tayyip Erdoğan tıpkı Mavi Marmara gemisinde ölüme gönderdiği insanlar gibi bu kez de Rus uçağını düşüren pilotu sattı. Ama gerek İsrail meselesinde, gerekse Rusya meselesinde satışın büyüğü Davutoğlu’na gelecek. Tayyip Erdoğan yarın bir gün Davutoğlu’na da “Uçağı düşürürken bana mı sordunuz” derse şaşırmayın.


Bu yazı 235 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER