• Pazar, Mayıs 27, 2018

Trump mı komünist oldu yoksa Çin mi kapitalist?

okan-2
Okan İşbecer
Kasım21/ 2017

Geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden biri, ABD Başkanı Trump’ın Çin’e düzenlediği geziydi. ABD ile Çin arasındaki ilişkiler açısından önemli olan bu gezi, sonuçları itibariyle bizim açımızdan da önemliydi.
Bilindiği gibi Türkiye’de bir kesim var; başını Çin’in Türkiye temsilcisi Perinçek’in çektiği Avrasyacılar. Bunların hayal dünyasında Çin, bir numaralı antiemperyalisttir. Bunu biz göremeyiz bir türlü ama Perinçek ve tayfası Çin’in Rusya ile birlikte bir kutup olarak ABD’yi dize getireceklerine iman etmişlerdir. Hatta Tayyip Erdoğan Şanghay Beşlisi’nden bahsettiğinde Perinçek dört köşe olmuştu “bizim çizgimize geldi” diye. Şimdi bu mantıkla Trump’ın da Çin’e gitmesini de ABD’nin yola gelmesi ve Trump’ın da komünist olmasına mı yormalıyız?
Ama işte kazın ayağı öyle değil. Hayal dünyasından çıkıp gerçeklere baktığımızda Rusya’nın da Çin’in de öyle antiemperyalist kutup falan oluşturmaya çalışmadığını görmemiz lazım. Bu üç büyük emperyalist devlet, yönetim biçimleri şekilde ne olursa olsun, kendi çıkarları doğrultusunda çatışır ve barışırlar. Olan bu çatışmada bizim gibi bunların peşinden sürüklenen ülkelere olur. Bakmayın siz tabelada Halk Cumhuriyeti yazdığına, Çin’de sosyalizm tarih olalı çok oldu.
Bugün Çin, bölgede ABD’nin en yüksek ticaret hacminin bulunduğu ülkedir. Hatta son gezide de önemli ticari anlaşmalar imzalanmıştır. Mesela Çin’de yabancı firmalara %49 hisse sınırlaması vardır. Bu, Çin devletinin şirketlerini yabancı sermayeden korumak için aldığı bir karardır. Fakat Trump’ın gezisinden sonra ABD şirketleri için bu oran %51’e çıkarılmıştır. Yani ABD şirketleri Çin’de bir şirketin çoğunluk hisselerini alabilir. Bunun dışında 250 milyar dolarlık 20 ticari anlaşma da cabası.
E, peki o zaman şimdi Çin kapitalist mi oldu?
Baştan beri söylediğimiz o ya! Trump komünist olmadı. ABD’nin yıllardır ittifak yaptığı bir dost ülkeyi ziyaret etti, anlaşmalar imzaladı. Çin de kapitalist olmadı. En azından yeni olmadı. 90’lardan beri ABD ile artarak gelişen ilişkilerinde bir adım daha atmış oldu. Olan bizim hayalperestlere oldu.


Bu yazı 92 kez okundu.

Okan İşbecer
SON EKLENENLER