• Pazartesi, Aralık 11, 2017

Üniversite giriş sınavı sorularını çaldı mı?

basyazi
Gökçe Fırat
Temmuz04/ 2016

Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının olup olmadığı hâlâ tartışılıyor ve hâlâ diploması olduğu yolunda sağlam kanıtlar vesınav-iptal-milliyet kayıtlar yok.
Peki Tayyip Erdoğan’ın üniversiteye nasıl girdiğini biliyor muyuz?
Evet bu da karanlık bir nokta.
Dilerseniz 1970’li yıllara girelim ve o dönemin eğitim sistemini biraz inceleyelim çünkü o dönemin eğitim sistemi ile şimdiki sistem epey farklı.
Bilindiği gibi YÖK 12 Eylül sonrasının bir ürünü, şimdiki merkezi Öğrenci Seçme Sınavı ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi de. Üniversitelerarası kurul var ve sistemi o idare ediyor ama bu kurulun fazla bir yetkisi de yok.
Üniversitelere giriş yine sınavla oluyor ama sınavlar bugünkü gibi bir merkezi sistemle yapılmıyor. O dönemlerin sınavlarısanıklar-cumhuriyet dershanelerde yapılıyor ve bugünkünden kat kat fazla da dershane var.
Tayyip Erdoğan resmi özgeçmişine göre 1973 yılında İmam Hatip Lisesi’ni bitiriyor ve fark derslerini de vererek aynı yıl üniversiteye giriyor.
Peki 1973-74 öğretim dönemindeki üniversite sınavında neler yaşanıyor?

6 Temmuz 1973 tarihinde ÜSS yani Üniversite Seçme Sınavı yapılıyor. Sınavın adı Üniversite Seçme Sınavı, öğrenci seçme sınavı değil. Çünkü o dönemde öğrenciler üniversite seçiyor, üniversiteler öğrenci değil.
Bu sınava 62 bini İstanbul’da olmak üzere toplam 140 bin öğrenci giriyor ve sınavlar 1.500 dershanede yapılıyor.
Sınavın ertesi günü soruların çalındığı iddiası ortaya atılır. Üniversitelerarası Kurul bu iddiayı hemen yalanlar, bazı rektörler deimam-ahmet-cesur açıklama yapar.
Ama olay gerçektir. Cumhuriyet gazetesi çalınan soruları daha önce notere tespit ettirmiştir ve sınavda da aynı sorular çıkmıştır.
8 Temmuz günü soruşturma başlatılır ve soruları aldığını iddia eden bazı öğrenciler de tanık olur. Ve en sonunda sınav sorularının çalındığı kabul edilir ve çalan şebekeye erişilir.
Kimler çalmıştır soruları?
Sorular, basım yapan dershanedeki işçilerden satın alınmış ve satın alan kişiler tarafından öğrencilere satılmış veya dağıtılmıştır.
Şebekenin başında İstanbul Hırka-i Şerif Camii’nin müezzin öğrencisi Mustafa Bayraktar bulunmaktadır, kendisi hem İstanbul Üniversitesi öğrencisidir hem de İstanbul İmam Hatip mezunudur.
Bir diğer isim ise İstanbul İmam Hatip’in yakınındaki Balat Camii’nin imamı Ahmet Cesur’dur.
Soruları çaldıktan sonra sınav sorularını çözen ve cevap anahtarını sağlayan iki kişiden biri İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi Necmi Yıldız’dır, kendisi Eyüp Lisesi mezunudur.
Bir diğeri ise Eyüp Halk Dersanesi sahibi öğretmen Faruk Demir’dir.
Yine İstanbul İmam Hatip öğrencileri Hüsnü Ceray ve Ahmet Melek de aynı ekibin içerisindedir.

Evet şahısların isimleri pek tanıdık değil ama kurumlar oldukça tanıdık değil mi?
Sınav sorularını çalanlar, Tayyip’in İmam Hatip arkadaşları.
Soruları çözenler, Tayyip’in fark dersleri verdiği Eyüp Lisesi öğrencisi.
Soruları dağıtanlar, yine Tayyip’in okulunun çevresindeki Balat Camii imamı ile Fatih’te Tayyip Erdoğan’ın da tarikatlarla tanıştığı Hırka-i Şerif Camii müezzini.
Tabii bununla da sınırlı değil. Çünkü sınav sorularını asıl dağıtan merkez, dönemin Milli Türk Talebe Birliği, yani kısa adıyla MTTB.
MTTB, üniversite sınavlarıyla çok yakından ilgilenen bir kuruluş, kendi üniversite hazırlık kursları düzenliyor, deneme sınavlarımttb-deneme-sınavı yapıyor. Çünkü MTTB, 68’li yıllarda üniversitelerdeki sol rüzgarı tersine çevirmek istiyor, bunun için devlet tarafından da destekleniyor. Üniversitelerde alınacak ilk tedbir de sol görüşlü değil de sağ görüşlü öğrencilerin üniversitelere girmesini sağlamak.
Ve o yıllarda Tayyip Erdoğan da MTTB içinde, hatta bir ara MTTB merkezinin bina sorumlusu.

Evet, İstanbul İmam Hatip, Eyüp Lisesi, MTTB, Balat ve Hırkai-i Şerif Camileri arasında bir beşgen çizin, o beşgenin ortasında kalan isimdir Tayyip Erdoğan!
Ve biz de haklı olarak merak ediyoruz, Tayyip Erdoğan da bu soruları temin edip mi girdi sınava?

Sınav sorularının çalındığı ortaya çıkınca soruşturma genişler ve 12 kişi yargılanır. Mahkemeye çıkan şahıslar çeşitli savunmalar yaparlar.
Matbaa işçilerinin savunması, şaka olsun diye çaldıklarıdır.
Bir kısım öğrenci ise, “hangi yıl çalınmadı ki” der.
Bir kısım ise, “bu tamamen bir komplodur” der.
Mahkeme tutanaklarına erişmemiz mümkün değil ama “hep çalınıyordu” ve “komplo” savunmalarını biz 17-25 döneminden hatırlıyoruz.
Demek ki 40 yıl önce de İslam’ı siyasal çıkarları için kullananlar aynı savunmaları yapıyorlarmış.10-kişi-tutuklandı-hürriyet
Ve tam da bu dönemde gazeteye yansıyan başka bir şebeke daha ortaya çıkar. Bu ise ilkokul ve ortaöğretim diploması satan bir şebekedir.
İnsanın ister istemez aklına Tayyip Erdoğan’ın Eyüp Lisesi diploması geliyor.

Soruların çalındığı kesinleşse de asıl sıkıntı sınavları bir daha yapmaktır. Üniversiteler buna pek yanaşmazlar. Zaten yeni sınavın yapılması ve sonuçlarının açıklanması, sonrasında da kayıtların yapılması çok zaman alacaktır ve eğitim dönemi gecikecektir.
Buna rağmen Danıştay sınavı iptal eder ve yeni sınav 15 Eylül’de yapılır.
Aynı gün sınav sorularının yeniden çalındığı iddiası gündeme gelir.
Gerçekten de ortada bir cevap anahtarı dolaşmaktadır. Fakat şebeke bu defa akıllı hareket eder.
İlk sınavda 79 sorudan 69’unun doğru olduğu geri kalan 10 sorununsa yanlış bırakıldığı bir cevap anahtarı satılmıştır. Şebeke yakalanmamak için her anahtarda farklı 10 soruyu yanlış işaretleyerek yakalanmamak istemiştir.
İkinci sınavda ise sadece 10 sorunun doğru olduğu bir anahtar dağıtılır ve bu anahtar sayesinde sınav iptali için bir gerekçe olmadığı izlenimi yaratılır. Ama bu arada asıl tedbir alınmıştır, örgüt dışına sınav soruları satılmaz ve MTTB bünyesinde dar bir dağıtım yapılır.
Ve Türkiye’nin son on yılında önemli yerlere gelmiş pek çok Siyasal İslamcı o tarihte üniversiteye yerleştirilmiş olunur.
Sınav soruları çalındığı iddiaları bu defa soruşturulamaz çünkü sınav zaten 15 Eylül’de yapılmıştır, yeni bir sınav demek, o yıl üniversitelere hiçbir öğrencinin kabul edilememesi demektir. Bu ise eğitim sisteminin çökmesi anlamına gelir. Bu riski kimse alamaz ve çalınma iddialarının üzeri örtülür.

Evet, Tayyip Erdoğan’ın üniversiteye girdiği dönem böyle bir dönemdir.
Ve biz haklı olarak sormak istiyoruz:
Tayyip Erdoğan sınav sorularını edinmiş miydi?
Tayyip Erdoğan üniversite sınav sonuç belgesini bize gösterebilir mi?


Bu yazı 1.417 kez okundu.

Gökçe Fırat

Ulusal Parti Genel Başkanı ve Türk Solu Gazetesi Başyazarı.

SON EKLENENLER