• Cuma, Mart 23, 2018

Vera’nın anılarında Nâzım-4: “Sadece iyi değil, iyilik eylemcisi” bir devrimci

ozgur-billur
Özgür Billur
Mart02/ 2018

Nâzım Hikmet’in hayatı nasıl aşkla yaşadığını görüyoruz Vera’nın anılarında. Geçen sayımızda memleketine olan aşkını ve hasretini yazmıştık. Bu sayıda özgürlüğe, gerçeğe ve insana aşkını yazmaya çalışacağız.
Sevgi dolu bir yürek
Nâzım Hikmet’in hayran olunacak pekçok özelliğini sayabiliriz. Olağanüstü edebi yeteneği, kararlılığı, hep doğrudan yana tavır alması vs… Ama en önemlisi ve bunların hepsini besleyen temel niteliği sevgi dolu, aşka dolu bir yüreğe sahip olmasıdır.
Yalnızca onu görmüş, hayatına girmiş insanların değil, eserlerini ve onunla ilgili anıları okumuş herkesin onda gördüğü budur: Sevgi
Vera’nın “Bahtiyar Ol Nâzım” kitabında baştan sona sevgi dolu o kocaman yüreği hissediyorsunuz.
Nâzım’ın ölümünden sonra aylarca hergün mezarına giden Vera bir keresinde otları temizleyen genç bir kız görüyor. Nâzım’la hiç tanışmamış ama onu şiirlerinden tanıyan ve aileden biri gibi gördüğünü söyleyen Mila, Vera’yı öyle duygulandırıyor ki…
“Tıp, Nâzım gibi birini yaşatacak güçte değilse, tıp eğitimi almanın ne anlamı olabilir ki?” diyerek 3 yıldır başarıyla okuduğu tıp fakültesini bırakan ve edebiyat fakültesine geçen kız Türkçe öğrenmeye başlamış. Pekçok arkadaşı da Nâzım’ın şiirlerini daha iyi anlamak için Türkçe öğreniyormuş.
Nâzım zarif ve kibar bir insandı. Onun zarafeti insanlara olan sevgisinden geliyordu.
“İnsanların içini okurdun şaşılacak bir şekilde. Bir keresinde tramvayda gidiyorduk. İş çıkış saatleriydi. Çok soğuk bir hava vardı. Biletçi kadına dikmiştin gözlerini. Dalgın yüzü ve donmuş elleri çekmişti dikkatini. İnsanlar kadına hiç bakmadan önünden geçip gidiyorlardı. Sen kadının elini öptün. Kadın ağlamaya başlamıştı.
‘Yoksa incittim mi sizi?’ diye sordun.
‘Hayır’ dedi kadın. ‘Hayatımda ilk kez birisi elimi öptü’”.
Bunun gibi çokça olay anlatan Vera, Nâzım’a şöyle sesleniyor:
“Salt iyi insan olarak tanımlamak yeterli değil seni. Sadece iyi değil, iyilik eylemcisiydin”.
Stalin’in akılalmaz delilikleri
Nâzım Hikmet gibi sevgi dolu bir adamın hayallerini kurduğu sosyalizmle Stalin gibi despotun başında olduğu rejimin bir ilgisi yoktu elbette.
“20. Kongre’de dile getirilen Stalin ideolojisiyle ilgili gerçekler, Macar isyancılarını ezen Sovyet tankları gibi 1956’daki politik dramlar hastalığını tetiklemişti. Terör, kan ve yalan. Dahası, en kutsal değerlere, ideallere inen darbeler.”
Nâzım Hikmet, yaşadığı onca olumsuz deneyime rağmen sosyalizme inanıyordu. Yanlışların kaynağını Stalin’de görüyordu. Stalin ve çevresindekilerle ilişkilerini öğrenmek için özel bir çaba içine girmişti. Ona yakın çalışan sanatçılarla sohbet etmek gibi bir merakı gelişmişti son yıllarında.
Öyle korkunç olaylar dinliyor ki Nâzım ve Vera…
Mesela Ekim Devrimi’nin 15. yıldönümünde resepsiyonunda yaşananlar:
Tüm hükümet üyeleri ve ordu komutanlarını olduğu yemekte Stalin ve karısı Alliluyeva yan yana oturmaktalar. Karşılarında ise Genelkurmay Başkanı Tuhaçevski. Onun da yanında eşi var ve üzerinde yakası açık bir elbise. Stalin tüm akşam boyunca, masadaki ekmek kırıntılarını kadının göğüs dekoltesinden içeri atarak eğleniyor. Stalin’in karısı birkaç kez kocasını engellemeye çalışsa da başarılı olamıyor ve sonunda daha fazla aşağılanmaya tahammül edemeyen kadın masayı terk ediyor. Stalin dönüp bakmıyor bile. O gece Alliluyeva faili meçhul bir cinayete kurban gidiyor.
Stalin, tıpkı Hitler gibi adeta tapılan bir karakterdi. Alman halkı gibi Ruslar da uyuşturulmuş gibiydi.
Nâzım Hikmet bu duruma çok içerliyor, hatta isyan ediyordu.
Stalin’in ölüm haberi Nâzım’a ileten ünlü yazar Simanov perişan bir halde şöyle der:
“Nasıl yaşayacağız bundan sonra? O, bizim yerimize de düşünüyordu.”
“Ne” diye tekrar etmesini isteyen Nâzım, “Bizim yerimize düşünüyordu” cevabını alınca önce yavaş, sonra şiddetli kahkahalarla gülmeye başlar. Simanov, Nâzım’ın sinir krizi geçirdiğini düşünerek doktor ve hemşireleri odaya çağırır. Hepsi birden etrafını sardığında, bir şeyin olmadığını açıklayan büyük şair:
“Artık biz kendimiz düşüneceğiz! Kendimiz! Kendi kendimizi! Stalin’e saygım tam, ama insan kendi düşünmeli” diye bağırarak ona uzanan şırıngalardan kurtulmaya çalışmıştır.
Diktatörün ölümünden 9 yıl sonra Nâzım şu dizeleri yazdı:
“taştandı tunçtandı alçıdandı kâattandı iki santimden yedi metreye kadar
taştan tunçtan alçıdan ve kâattan çizmeleri dibindeydik şehrin bütün meydanlarında
parklarda ağaçlarımızın üstündeydi taştan tunçtan alçıdan ve kâattan gölgesi
taştan tunçtan alçıdan ve kâattan bıyıkları lokantalarda içindeydi çorbamızın
odalarımızda taştan tunçtan alçıdan ve kâattan gözleri önündeydik
yok oldu bir sabah
yok oldu çizmesi meydanlardan
gölgesi ağaçlarımızın üstünden
çorbamızdan bıyığı
odalarımızdan gözleri
ve kalktı göğsümüzden baskısı binlerce ton taşın tuncun alçının ve kâadın.”
Gerçeğin ve özgürlüğün savaşçısı
Nâzım Hikmet Sovyetler Birliği’nde de sakıncalı sanatçıydı.
Çünkü o faşist Sovyet ideolojisinin kör bir taraftarı değildi.
Sık sık Moskova’dan uzaklaştırılması bu yüzdendi. Sovyet Yazarlar Birliği çeşitli bahanelerle onu uzun seyahatlere gönderiyordu. Çin’e, diğer sosyalist ülkelere ve Avrupa başkentlerine…
Nâzım’ın ölümünden hemen sonra Vera’yı çağıran SBKP Propaganda ve Kültür İşleri sorumlusu İlyiçev’in söyledikleri dikkat dikkat çekici:
“O muhalif entelektüellerin lideri gibiydi. Anlayacağınız Hikmet, Türkiye’deki başkaldırı alışkanlığını burada da sürdürdü. Zoşenko’ya, Bulgakov’a olan tutumumuzu değiştirmeye çalıştı. Ölmeden önce Pasternak için konuşmaya gelmişti. Bütün bunlar olacak iş mi?… Şu ‘İvan İvanoviç’ hikayesiyle ne işler açtı başımıza? Devlet karşıtı oyunu sessiz sakin kaldırdık gösterimden.”
Nâzım Hikmet, muhalif oldukları için hain damgası yiyen sanatçıları ömrünün sonuna kadar savundu, onlara sahip çıktı.
Aslında rejimin gözünde kendisi de “hain”di, ancak tüm dünyanın sevdiği bir şairi yaftalamak skandala yol açabilirdi.
Nâzım Hikmet rejim tarafından revizyonist, oportünist ve hain ilan edilmedi, ama pekçok oyunu sahnelenmedi. Sadece “İvan İvanoviç var mıydı, yok muydu?” değil!
“Bürokratlar yeteneğin boş bir şey olduğunu düşünüyorlar. Onlara göre yetenek sıklıkla rastlanan, ciddiye alınmasına gerek olmayan bir şey. Bu son derece cahilce bir yaklaşım. Yeteneğe sevgiyle, umutla yaklaşmak, yardım etmek gerekir… Sahnelenmeyen oyunlarımı çevirmekten usanmadıysanız, buyrun çevirin, diyorum. Her şeye rağmen gerçek bir yazarsan, memurlar için çalışmak değilse amacın, yazmamak mümkün değil”
İşte böyle isyan ediyordu bir toplantıda Nâzım!
Bu isyan sadece bürokratizme karşı olarak değerlendirilmemeli.
Nâzım’ın bürokratlar dedikleri faşist, yaşanan rejim de faşizm aslında!
Geçen sayıda Nâzım Hikmet’in Türklere ve Rus olmayanlara yönelik ayrımcılıkla ilgili Milavanov’a söylediklerini aktarmıştım. O konuşmanın devamı şöyle:
“Neden üst düzey yöneticiler birtakım haklara sahip olup tatil için, tedavi için, giysi için ek ödeme alabiliyor? Neden onların tedavileri özel olarak yapılıyor ve halkın bulamadığı ilaçlar onlar için temin edilebiliyor? Neden 80 bin yüksek memur sabah işe giderken, en ayaz günlerde bile soğuktan donarak okula giden minikleri makam araçlarına almıyor?”
Nâzım Hikmet, hayatı insanca bir yaşam için mücadele etti. Memleketinde kıymeti bilinmedi. Sovyetler Birliği’ne kaçmak zorunda kaldı. Çünkü sonu Sabahattin Ali gibi olacaktı.
Ömrünün son 12 yılını geçirdiği Sovyetler Birliği’ne yaşadıkları onu hayalkırıklığına uğratsa da, hiçbir zaman insandan umudunu kesmedi. O hep “gelecek güzel günlere” inanıyordu. Ve bunun için mücadele etti. Nerede bir haksızlık görse üstüne gitti. Susmadı, korkmadı. Yüreğindeki aşk O’nun cevheri ve mücadelesinin besin kaynağıydı.
Nâzım Hikmet, sadece büyük bir şair değil, insanlık tarihinin gördüğü müstesna karakterlerden biridir.


Bu yazı 88 kez okundu.

Özgür Billur
SON EKLENENLER