• Çarşamba, Eylül 20, 2017

Wikipedia engellendi: Durmak yok,
internette sansüre devam!

erkan
Erkan Karaarslan
Mayıs15/ 2017

Türkiye’nin tek rakibi Kuzey Kore
AKP Hükümeti, geçtiğimiz hafta Türkiye üzerinden dünyada en çok takip edilen ansiklopedi sitesi Wikipedia’ya erişimi engelleyerek internetteki sansür uygulamalarına bir yenisini ekledi. Erişime engel kararı “hukuki” bir mesele olmasına rağmen, hükümet geçtiğimiz senelerde yaptığı değişiklikle birlikte, bir mahkeme kararı olmadan da Bilgi Teknolojileri Kurumu üzerinden “idari tedbir” kararı aldırarak herhangi bir internet sayfasına, istediği zaman erişimi engelleyebiliyor.
12 Eylül sonrası “sakıncalı yayınlar” matbaadan çıkar çıkmaz dağıtıma bile verilmeden toplatılıyordu. Şimdi ise “erken kalkanlar” internet erişimini engelleyebiliyor; istediği internet sayfasına, sosyal medya platformuna sansür uygulayabiliyor.
Wikipedia’ya erişime engelleme gerekçesi olarak gösterilen şey; platformda yazılan “Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerini desteklediği” iddiası üzerine yazılmış bazı yazılar. Wikipedia kendi tanımlamasına göre bir “özgür ansiklopedi” platformu. Tanımlanan 40 milyon maddenin içeriğine ücretsiz olarak erişim mümkün. Bu geniş ansiklopedinin editörlüğünü ise dünyanın her yerinden katkı sağlayan gönüllü yazarlar yapıyor.
Erişimin kolay olması bakımından artık dünyanın her yerinde milyarlarca insan tarafından takip ediliyor. Elbette “bilimsel” bir kaynak olarak görülebilecek bir platform değil. Sosyal meseleler üzerinde açılan her içerik tartışılabilir. Doğru olan maddeler olduğu gibi, yazıyı yazan editörün dünya görüşünü yansıtan ve açıkça yanlış olan da çok madde var. İşin özü Wikipedia sadece bir ansiklopedi değil. Tıpkı twitter, facebook ya da sözlük siteleri gibi bir sosyal paylaşım mecrası haline gelmiş durumda.
İnternetteki yalan haberlerin kaynağı Ak-Troller
Sosyal medyanın olduğu yerde yalan ve çarpıtmanın olması da son derece doğal. Bu yalan ve çarpıtmaların kaynağı ise bizzat sosyal medya kullanımına tahsis edilen AK-Troller’in kendileri. Bir AKP yöneticisinin internet üzerinde AKP hakkında yapılan “kara propaganda”dan şikayet etmeye hakkı yok çünkü bu “kirli” ortamın nedeni de kendileri. Muhaliflere ettikleri küfür başına para alan, insanları fikirleri yüzünden hedef gösteren, 24 saat boyunca yalan haber yapan “paralı askerlerin”, kendileri için yazılan yazılara tepki göstermesi tam bir yüzsüzlük örneği.
Bu AK-Trol ordusu, “Wikipedia ya da sosyal medya platformlarını”, AKP’yi yıkmak için faaliyet gösteren “dış mihrak” destekli “şer güçleri” olarak gösteriyor. Bu yüzden de tıpkı sokaklarda kendilerini karşı çıkan her sesi susturmaya çalıştıkları gibi, sanal ortamlardaki her muhalif hareketi de engellemek istiyorlar.
AKP Hükümeti’nin internet yasaklarıyla amaçladığı şey de zaten bu. Tüm toplumu hükümetin haber kaynaklarına mahkum etmek. Yoksa Wikipedia ile olan sorunu bir “bilimsellik” kaygısından ya da “tarafsızlık” eleştirisinden kaynaklanmıyor. Wikipedia ya da başka herhangi bir sosyal medya platformunun AKP’ye “taraf olmamasından” kaynaklanıyor. Yoksa AKP Hükümeti’nin Wikipedia’da “yetmez ama evet”çi editörlerinin, AKP’yi alkışlayan yazılarıyla ilgili bugüne kadar hiçbir sıkıntısı olmamıştı.
İnternet artık medeni dünyada Anayasal olarak da tanınan bir evrensel insan hakkı haline gelmiş durumda. Artık hiçbir siyasi ideolojinin reddedebileceği bir şey değil. Bu yüzden de engellenebilecek bir konu da değil.
Ancak daha fazla sansürü isteyen bu “akıl dışı” çaba AKP’nin, Türkiye’yi yalnızlaştırma sürecinin bir adımı.
Her geçen gün baskı artıyor. Sulh Ceza Mahkemeleri Türk Solu’nun arşivine erişim engeli getiriyor. Sözcü, Yeniçağ gibi gazetelerin internet sayfaları için bile mahkeme kararları çıkarılıyor. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın, AKP’li avukatların hakim ve savcı olarak atandığını açıklaması üzerine twitter hesabı engelleniyor.
İnternet özgürlükleri açısından sorunlu, bizler açısından ise AHaber’e daha çok maruz kalarak ruh sağlığımızın bozulacağı bir dönem geliyor. Mücadeleye devam!


Bu yazı 106 kez okundu.

Erkan Karaarslan
SON EKLENENLER